Artykuły

Centrum ochotników cierpienia
Data dodania: 2009-11-21 19:00:12
W 1974 r. włoski kapłan – ks. prałat Luigi Novarese – założył Stowarzyszenie Ochotników Cierpienia. Cele jego działania określono jako szerzenie idei integracji osób chorych i niepełnosprawnych ze zdrowymi; wyjście poza krąg własnych problemów i bolączek; otwarcie się na potrzeby drugiego człowieka; przełamanie barier psychicznych i walka o akceptację w społeczeństwie ludzi zdrowych. Swoją działalność Stowarzyszenie opiera na orędziach Matki Bożej z Lourdes i Fatimy. Stowarzyszenie szybko rozszerzyło swoją działalność poza Włochy i zaczęło działać w Szwecji, Polsce, Portugalii, USA, Argentynie, Kenii, Palestynie i Hongkongu.

W naszej diecezji rozpoczęło działalność zaraz po jej powstaniu za aprobatą ówczesnego biskupa ordynariusza Andrzeja Śliwińskiego. Dla właściwego ukierunkowania działalności stowarzyszenia i uzyskania osobowości prawnej w świetle przepisów prawa państwowego, za zgodą ks. bpa Jana Styrny, w dniu 5 grudnia 2004 r. stowarzyszenie przyjęło nazwę „Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej”. Przewodniczącą jest nasza parafianka, p. Maria Piechowska, a asystentem kościelnym ks. Grzegorz Królikowski, proboszcz parafii bł. Doroty z Mątów w Elblągu. Centralne spotkania mają miejsce w każdą drugą sobotę miesiąca w parafii św. Brunona w Elblągu, przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61. O godz. 11.00 jest Msza św., a po niej spotkanie na plebanii.


Szefowa, p. Maria Piechowska

W naszej parafii, parafii Trójcy Świętej, również działa „Centrum Ochotników Cierpienia”. W każdą trzecią sobotę miesiąca jest spotkanie chorych. O godz. 10.00 jest odprawiana jest Msza św., której przewodniczy ks. proboszcz Ryszard Półtorak. Po Mszy św. jest wspólna agapa w domu parafialnym, gdzie przy kawie, herbacie i słodkim ciastku prowadzone są rozmowy na różne tematy. Dwa razy w roku, w maju i październiku, jest organizowany wyjazd na dzień skupienia do Gietrzwałdu. Są też organizowane pielgrzymki autokarowe krajowe i zagraniczne.


Grupa chorych w La Salette


W drodze na różaniec w Lourdes

Stowarzyszenie posiada swój dom rekolekcyjno – rehabilitacyjny, w którym organizowane są turnusy rehabilitacyjne.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w turnusie rehabilitacyjnym powinny złożyć następujące dokumenty:
  1. wniosek o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym ze środków PEFRON;
  2. wniosek lekarski na turnus rehabilitacyjny;
  3. informacja o stanie zdrowia;
  4. orzeczenie o grupie inwalidzkiej;
  5. ksero ostatniego odcinka renty lub wyciąg bankowy.
Dla mieszkańców Elbląga wnioski można pobierać w Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Kosynierów Gdyńskich 42, i przy ul. Komeńskiego 40.